Kwestionariusz sensomotoryczny jest wstępnym narzędziem diagnostycznym, służącym do oceny funkcjonowania sensomotorycznego u dzieci. Wynik sugeruje, czy dziecka występuje ryzyko zaburzeń integracji sensorycznej oraz wskazuje na obszary potencjalnie nimi objęte.
Może on zostać wykonany przez rodziców, jak również nauczycieli.
Kwestionariusz podzielony jest na 8 skal, dotyczących różnych obszarów przetwarzania sensorycznego i motorycznego. Każda z nich sprawdza specyficzne aspekty funkcjonowania sensomotorycznego, które mogą wpływać na codzienne zachowanie i umiejętności dziecka. Jakie aspekty zostają poddane ocenie?
Odpowiedzi „TAK” mogą wskazywać na problemy z integracją sensoryczną. Zwykle dotyczą nadwrażliwości, podwrażliwości, unikania bodźców, trudności z koordynacją oraz regulacją emocji i uwagi. Diagnozę stawia się na podstawie oceny, czy dziecko m.in.:
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może borykać się z trudnościami sensomotorycznymi, zachęcamy do wykonania testu. Do kontaktu zapraszamy przy wszelkich podejrzeniach zaburzeń, niezależnie od ostatecznego wyniku testu. Współpraca z doświadczonym terapeutą integracji sensorycznej może znacznie poprawić komfort dziecka i jego funkcjonowanie.